Saturday, 24 October 2020

НАДВОРЕШНА

Ковид-19 во светот: Италија со највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата, Австрија, Холандија и Франција исто така рушат рекорди

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 42.230.839 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.145.690 пациенти,...

Прочитај повеќе

Шекеринска на втората сесија на Северноатлантскиот совет: С. Македонија како дел од КФОР вложува во мирот и безбедноста на регионот

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска учествуваше на вториот работен состанок на министри за одбрана на земјите членки на НАТО чиј...

Прочитај повеќе

Џафери-Хоти: Успешната соработка меѓу С.Македонија и Косово се карактеризира со меѓусебна поддршка и почитување

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со претседателот на Владата на Република Косово, Авдулах...

Прочитај повеќе

Јапонски научници: Ковид-19 причинува со месеци отежнато дишење, слабост и опаѓање на косата кај оздравени пациенти

Јапонски научници анализирале состојба на пациенти кои се опоравувале од Ковид-19, кои биле лекувани во болници. Една од последиците на...

Прочитај повеќе

Универзитет Колумбија: Администрацијата на Трамп можела да спречи смрт од Ковид-19 на 210.00 Американци

Несоодветниот одговор на владата на американскиот претседател Доналд Трамп во борбата против пандемијата на Ковид-19 доведе до смртност од 130.000...

Прочитај повеќе

Гринпис: Загадената вода од Фукушима ако се исфрли во Пацификот може да и наштети на човековата ДНК

Загадената вода, за која се вели дека ќе биде испуштена во океанот од уништената нуклеарна централа Фукушима, содржи радиоактивна супстанција...

Прочитај повеќе
Page 1 of 471 1 2 471