fbpx

Tag: Виктор Орбан

Орбан, по примерот на Путин, воведува контроверзен закон за „заштита на суверенитетот“ дизајниран да ги замолчи критиките и за слабеење на опозицијата

Предлог-законот за „заштита на националниот суверенитет“ кој синоќа го  поднесе унгарската Влада, според кој се планира криминилазација на странското финансирање ...

Унгарско- руското пријателство на крстопат: Во рускиот учебник по историја унгарската револуција од 1956 година се нарекува „фашистички пуч“

Унгарската крајнодесничарска парламентарна партија Јобик ја осудува оценката за Унгарската револуција од 1956 година, наведена во руски училишен учебник по ...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан (лево) и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен (десно) имаа многу различни оценки за новиот договор за миграција. - Авторско право Оливие Матис/Авторски права 2023 АП. Сите права се задржани
Унгарскиот премиер Виктор Орбан (лево) и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен (десно) имаа многу различни оценки за новиот договор за миграција. - Авторско право Оливие Матис/Авторски права 2023 АП. Сите права се задржани

Фон дер Лајен и Мишел го пофалија новиот договор за миграција, според Орбан тој ќе ја наполни Унгарија со мигранти

Официјалните реакции доаѓаат откако министрите за внатрешни работи постигнаа голем договор за обновување на политиката на Европската унија за миграција ...

Page 1 of 2 1 2