fbpx
Saturday, 24 September 2022

ОПШТЕСТВО

Ѓоргиевска: Eднаквото достоинство меѓу мажите и жените подразбира и правична валоризација на нивниот вложен труд

Досегашните анализи на националните, регионалните и глобалните состојби упатуваат на една загрижувачка тенденција – и покрај напредокот во степенот на...

Прочитај повеќе

Заев за Денот на мирот: Секој од нас треба да крене глас за мир, нема оправдувања за воените агресии и инвазии

„Денес мораме да дејствуваме со силата на аргументите и да градиме пријтелства. Денес мораме да се спротиставиме на оние кои...

Прочитај повеќе

Одбележан Светскиот ден на Алцхајмеровата болест: Потребни се дневни центри и професионални негуватели

Светскиот ден на Алцхајмерова болест беше одбележан денеска на плоштадот „Македонија“ во Скопје од каде беше испратена порака дека сите...

Прочитај повеќе

Намалете малку од „режиските“ трошоци и направете повеќе за гладните и понижените во светот, направете повеќе за мирот и човековите права

Пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Читам, темата на Меѓународниот ден на мирот во 2022 година, според Обединетите нации, е „Крај на расизмот....

Прочитај повеќе

Нова соработка на ФИТР, ИНОФЕИТ и ИМЕ за подобрување на дигитализацијата кај македонските компании

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР), Центарот за трансфер на технологија и иновации при Факултетот за електротехника и информациски...

Прочитај повеќе

Истражување на „Конрад Аденауер“: Иницијативата „Отворен Балкан“ ја поддржуваат 65,7 отсто од испитаниците

Во Истражувањето спроведено од фондацијата „Конрад Аденауер“ во рамки на публикацијата „30 години надворешна политика и одбрана“, 65,7 отсто од...

Прочитај повеќе
Page 1 of 764 1 2 764