fbpx

КУЛТУРА

Продуцентот Салковски потврди дека дека буџетот за филм е зголемен во мандатот на Костадиновска- Стојчевска

-Буџетот за филм е зголемен во време на актуелната министерка за култура Бисера Костадиновска- Стојчевска, призна продуцентот Тони Салковски за "Аргумент...

Прочитај повеќе

Костадиновска-Стојчевска: Буџетот за филм ниту е скратен ниту е допрен со ребалансот – имаат доволно средства за обврските, директорот да направи планови за исплати

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, одговарајќи на новинарско прашање информираше дека утрово имала средба со филмските работници на која ги...

Прочитај повеќе

Костадиновска-Стојчевска: УНЕСКО ја препозна нашата сериозна посветеност и Охридскиот Регион го задржа престижниот статус на исклучителна универзална вредност

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска во Медија-центaрот во Владата одржа прес-конференција во врска со заклучоците од 45.сесија на Комитетот за...

Прочитај повеќе

Костадиновска-Стојчевска на јубилејот на Институтот за национална историја: Минатото е работа на историчарите кои ги респектираат фактите

Минатото е работа на историчарите кои ги респектираат фактите, истакнала министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, која денеска се обратила на...

Прочитај повеќе

Костадиновска-Стојчевска ќе информира за заклучоците од 45.сесија на Комитетот за светско културно наследство на УНЕСКО

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска на прес-конференција ќе информира за заклучоците од 45.сесија на Комитетот за светско културно наследство...

Прочитај повеќе

Костадиновска Стојчевска: Македонската култура успеа, Скопје заслужено ја доби престижната титула „Европска престолнина на културата за 2028 година“

Скопје денеска беше прогласен за Европска престолнина на културата за 2028 година на церемонија во Домот на европската историја во...

Прочитај повеќе
Page 1 of 238 1 2 238