fbpx

Tag: Габриел

Средба Ангеловска-Бежоска ‒ Габриел: Поддршка од ЕИБ за спроведување на стратегијата за „зазеленување” на финансискиот систем

Европската инвестициска банка ги цени активностите коишто ги презема Народната банка во изминативе неколку години во сферата на зеленото финансирање ...

Фото: МИА

Прва средба Османи-Габриел: Се создаваат перспективи за поинтензивен политички дијалог меѓу Северна Македонија и Бугарија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска во рамки учеството на овогодишниот Дубровник форум, оствари прва средба со заменик претседателот ...

Борисов и Петков се договорија: Денков па Марија Габриел „ротирачки премиери“ во новата влада на Бугарија

Двете најголеми бугарски политички партии, централно-десничарската партија ГЕРБ и прозападниот блок предводен од „Промените продолжуваат“, денеска се усогласија да формираат ...