fbpx

Tag: Бахмут

Фото: Генералштаб на Украина

Украинските сили погодија касарна на Кадировци во Мариупол, ранетите тајно однесени кон Донецк, бранителите напредуваат јужно од Бахмут

Украинските бранители погодиле касарна на силите на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров во фабрика за челик во Мариупол, изјави Петро Андриушченко, ...

Фото: Укринформ

Украинските сили спроведуваат успешни офанзивни операции северно и јужно од Бахмут, контраофанзивата напредува во најмалку три сектори од фронтот

Украинските сили спроведуваат офанзивни операции северно и јужно од Бахмут и се успешни во два правци, изјави портпаролот на Генералштабот ...

Фото: Укринформ

Повторно заземено стратегиското високо место кај Бахмут, од почетокот на контраофанзивата одбрамбените сили деокупирале околу 253 квадратни километри

Украинските сили соопштија дека зазеле стратегиско високо место јужно од Бахмут, давајќи им витална предност во обновената битка за уништениот ...

Фото: Генералштаб на Вооружените сили на Украина

Украинските сили продолжуваат да напредуваат во секторот Бахмут, спроведоа контраофанзивни операции на најмалку три сектори од фронтот

Украинските сили спроведоа контраофанзивни операции на најмалку три сектори од фронтот на 9 јули, се вели во извештајот на Институтот ...

Русите бегаат од стратешкото село Клишчиивка, Украина се поблиску до враќање на Бахмут, руските сили користат хемиско оружје против украинските војници

Според извештаите, Русија е во опасност да изгуби стратешка точка во близина на Бахмут што би можел да им дозволи ...

Украинските сили спроведуваат контраофанзивни операции во најмалку три сектори и напредуваат на правците Бахмут, Запорижја и Донецк

Украинските сили спроведуваат контраофанзивни операции во најмалку три сектори од линијата на фронтот и постигнаа дополнителни придобивки, се вели во ...

Page 1 of 6 1 2 6