Tag: пазар на труд

Битиќи: Дигитализацијата донесе нова ера на пазарот на труд, од работниците се бараат специфични вештини и знаења

Заменик претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, се обрати на годишната ...

Забрчанец за Блумберг: Преку слободниот пазар на труд, Отворен Балкан помага да се намалат недостатоците од работна сила во трите земји

Практично денови се во прашање до почетокот на слободниот пристап до заедничкиот пазар на трудот меѓу земјите од Отворен Балкан ...

Битиќи на средба со МАСИТ: Либерализацијата на пазарот на труд е потребна и за растечката ИКТ индустрија

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска одржа работен состанок со ...

Битиќи за увезувањето работна сила: Долго време вештините и знаењето на тие што се невработени не одговараат на потребите на пазарот на труд

Туризмот и градежништвото се секторите кои најмногу „кубурат“ со кадар и за кои земјава веќе размислува да увезува работна сила. ...