fbpx

Tag: украинска контраофанзива

Русија продолжува да распоредува воен персонал на фронтот кај Авдивка соочени со големи загуби додека украинските сили го потиснуваат агресорот кај Бахмут и Запорижја

Русите упорно ги преместуваат своите трупи на фронтот Авдивка и покрај огромните загуби во нивните редови, објави тинк-тенк Институтот за ...

Фото: Укринформ

Украинските нападите на окупираниот Крим се сметаат за клучни за контраофанзивата против Русија

Минатава недела беа забележани спектакуларни украински напади на полуостровот Крим, погодувајќи руски воени бродови, подморница, ракетни системи. Проценките за направената ...

Роботине е првиот украински пробив на руските одбранбени линии, пропагандата на Моска веќе не може да го сокрие тоа

Вообичаено резервираната заменик-министерка за одбрана на Украина, Хана Малиар, звучеше мошне победнички во понеделникот, 28 август, кога за време на ...

Jose Luis Magana/AP,

Генерал Мили за украинската контраофанзива: Понекогаш единиците треба да успорат за да напредуваат понатаму

Воените аналитичари не успеаја да го предвидат точното темпо на украинската контраофанзива против руските трупи за инвазија поради непредвидливата реалност ...

Page 1 of 3 1 2 3