fbpx

Tag: вооружени сили на Украина

Фото: Укринформ

Украинските сили спроведуваат успешни офанзивни операции северно и јужно од Бахмут, контраофанзивата напредува во најмалку три сектори од фронтот

Украинските сили спроведуваат офанзивни операции северно и јужно од Бахмут и се успешни во два правци, изјави портпаролот на Генералштабот ...

Фото: Генералштаб на Вооружените сили на Украина

Украинските сили продолжуваат да напредуваат во секторот Бахмут, спроведоа контраофанзивни операции на најмалку три сектори од фронтот

Украинските сили спроведоа контраофанзивни операции на најмалку три сектори од фронтот на 9 јули, се вели во извештајот на Институтот ...

Русите бегаат од стратешкото село Клишчиивка, Украина се поблиску до враќање на Бахмут, руските сили користат хемиско оружје против украинските војници

Според извештаите, Русија е во опасност да изгуби стратешка точка во близина на Бахмут што би можел да им дозволи ...

Фото: Генералштаб на Вооружените сили на Украина

Украинските сили продолжуваат да напредуваат на северното и јужното крило на Бахмут, руската војска ги замени „вагнеровците“ во предградијата, додека платениците остануваат во самиот градот

Украинските одбранбени сили продолжуваат да напредуваат на северното и јужното крило на Бахмут, регионот Доњецк, изјави на брифинг полковник Микола ...

Во руското гранатирање на регионот Херсон загинат цивил и повредено дете, 23 воздушни напади врз цивилната инфраструктура во регионот Донецк

Во регионот Херсон, 38-годишен маж загина, а седумгодишно дете е меѓу повредените во руското гранатирање на 14 декември, пренесува Укринформ. „Цивил – ...