fbpx
Saturday, 17 April 2021

ИНТЕРВЈУ

Богдановиќ за МИА: Министерството за транспорт и врски треба да ни ги дообјасни методологиите како да пристапиме, бидејќи елаборат е општ поим

Општина Центар до Министерството за транспорт и врски уште во декември 2020 година доставила барање за суспензија на спорните Детални...

Прочитај повеќе

Моника Тасевска, сексуална работничка: Не ги продаваме телата, продаваме сексуални услуги, тие што плаќаат не нè поседувaат

Кога ќе помислиме на сексуалната работа, што најчесто помислуваме? Дали на стигмата? Дали сексуалните работници се безбедни? Дали имаат соодветна...

Прочитај повеќе

Интервју со Трипуноска: „Марили“ преку разни манифестации веќе 25 години ги афирмира и поддржува жените во бизнисот

25 години „ветер во грб“ на жените во бизнис водите. Агенцијата „Марили“ годинава прославува значаен јубилеј, четвртина век од првиот...

Прочитај повеќе

Асани: Треба да бидеме гласни против говорот на омраза кон ЛГБТИ заедницата

Премногу често, лезбејките, геј мажите, бисексуалците, трансродовите и интерсексуалните лица (ЛГБТИ) се соочуваат со дискриминација, насилство и прогонство врз основа...

Прочитај повеќе

Колозова: Институтот за општествени и хуманистички науки од Скопје, стана членка на Светскиот конзорциум на институти „CHCI“

Институтот за општествени и хуманистички науки од Скопје, стана членка на Светскиот конзорциум на институти и центри од областа на...

Прочитај повеќе

Интервју со Нела Витошевиќ: „Дневна доза апсурд“, да го одржиме театарот во живот затворени во нашите станови, со креативност вклучена на најсилно

„Дневна доза апсурд“ од екипата на Вондерленд, е најсоодветниот одговор на она што ни се случува денес, раскажано низ зборовите...

Прочитај повеќе
Page 1 of 10 1 2 10