fbpx

Tag: економски раст

Битиќи: Членството во ЕУ значи исчекор кон економски и социјален развој, кон технолошки развиени компании кои ќе бидат конкурентни на светските пазари

ЕУ значи исчекор кон економски, но и кон социјален развој, кон технолошки развиени компании кои ќе бидат конкурентни на европски ...

Ковачевски: Успесите на домашните компании се инвестиција во економскиот раст, го јакнеме приватниот сектор, создаваме поволен деловен амбиент

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска, заедно со заменик-претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација ...

Ангеловска-Бежоска: За повисок економски раст на земјите од Западен Балкан е потребна повисока трговска и финансиска интеграција

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, учествуваше на 9. конференција на Европската централна банка на тема „Менување на геополитичкиот пејзаж ...

Ковачевски за МИА: 800 милиони евра капитални инвестиции за подобри услови за развој на компаниите и бизнисот во 2023

Премиерот Димитар Ковачевски во интервјуто за МИА рече дека се предвидени 800 милиони евра за капитални инвестиции. Премиерот  Ковачевски подвлече ...