Tag: Ердоган

Ердоган прогласи еднонеделна жалост; Турската нуклеарна безбедност не е загрозена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган прогласи еднонеделна национална жалост поради катастрофалниот земјотрес. Поради земјотресот е прогласена недела на национална жалост. ...

Екрем Имамоглу (фото извор: Wikimedia Commons)

Турскиот суд одреди затвор и политичка забрана за градоначалникот на Истанбул и противкандидатот на Ердоган

Екрем Имамоглу долго време се сметаше за потенцијален силен противкандидат на претседателот Реџеп Тајип Ердоган на изборите следната година. Турскиот ...

Page 5 of 5 1 4 5