Tag: руска пропаганда и дезинформации

Блинкен ја свиреше на гитара „Rockin’ in the Free World“ во бар во Кијив, на руските пропагандисти не им се допадна песната

Вчера американскиот државен секретар Антони Блинкен ненајавено пристигна во Кијив во првата посета на Украина од страна на висок американски функционер откако Конгресот ...

Украински активисти одржаа перформанс против руската пропаганда во Њујорк

Украински активисти во Њујорк излегоа на митинг протестирајќи против меѓународното влијание на руската пропаганда, пренесува Укринформ спорединстаграм објавата на BBC News Ukraine. „Украинските ...

Остатоци од паднатиот руски авион Ил 76 во регионот Белгород / Фото: Укринформ

Контроверзите околу падот на рускиот Ил – 76 продолжуваат: ФСБ не им дозволила на високи руски функционери да се качат на летот во „последниот момент“

Kонфузијата предизвикана пред се од недостатокот на цврсти докази од руската страна, како и од лавината обвинувања и контраобвинувања од ...

Остатоци од паднатиот руски авион Ил 76 во регионот Белгород / Фото: Укринформ
Фото: Укринформ

Кратко објаснување за сложените теми во Украина: Ден на единството, напади на цели на руска територија, провокација во Донецк

Центарот за стратешки комуникации и информациска безбедност на Украина ги продолжува напорите да обезбеди кратко објаснување за странската публика за ...

(DEEPFAKE) Уште еден неуспешен обид на руските пропагандисти со „дип фејк“ видео манипулација да го дискредитираат Зеленски

Руската пропаганда продолжува со несмален интензитет со неуспешните и тривијални обиди за дискредитирање на украинскиот претседател Володимир Зеленски. Во најновото ...

Page 1 of 2 1 2