fbpx

ЧОВЕКОВИ ПРАВА

Лидерката на белоруската опозицијата во егзил вети дека ќе продолжи да се бори по изречената затворска казна за предавство

Белоруската опозициска лидерка во егзил Свјатлана Циханускаја беше осудена на 15 години затвор во понеделникот, откако и беше судено во...

Прочитај повеќе

Од активистки за правото на абортус, волонтерки во Украина, до оние за климатски промени: Запознајте ги жените кои предничат во Европа

Родовата еднаквост сè уште е „300 години назад“: остро предупредување од Обединетите нации, бидејќи повторно се слави Меѓународниот ден на...

Прочитај повеќе

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Брутална егзекуција на невооружен украински војник, Украина бара истрага за воено злосторство

Потресна видео снимка од брутална и ладнокрвна егзекуција на невооружен украински војник што веројатно ја спроведуваат припадници на руските окупаторски...

Прочитај повеќе

Белорускиот добитник на Нобеловата награда Бјалијатски, борецот против тиранијата, осуден на 10 години затвор

Белорускиот продемократски активист, добитник на Нобеловата награда за мир, Алес Бјалијатски, е осуден на 10 години затвор, според групата за...

Прочитај повеќе

ЦИВИЛ: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изврши груб атак против слободата на говорот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски, влегува во лична пресметка и со клевети и закани се нафрли врз новинарот Дерала, инаку претседател...

Прочитај повеќе
Page 1 of 3 1 2 3