fbpx

ВОЈНА ВО УКРАИНА

Најнови вести, воени извештаи, изјави, интервјуа, анализи и коментари за руската воена агресија врз Украина.

Украинската противвоздушна одбрана соборила 14 од 19 руски крстосувачки ракети, амбасадорката Дир вели – Украина се бори

Од 9 часот утрово, силите на украинската воздушна одбрана уништија 14 од 19 крстосувачки ракети Kh-101 / Kh-555 во регионите...

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Воената дописничка, Жанин ди Џовани: Воените злосторници треба да знаат, тука сме, документираме

На Меѓународната конференција за човекови права „Слобода или страв“ што денеска и утре се одржува во Кијив, Украина, свое обраќање...

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Обраќање на Роб Беренс, парламентарен омбудсман на Обединето Кралство на Конференцијата во Кијив „Слобода или страв“

На Меѓународната конференција за човекови права „Слобода или страв“ што денеска и утре се одржува во Кијив, Украина, свое обраќање...

Прочитај повеќе

Руска провокација на границата со Естонија, во НАТО базата во Тапа подготвени да го одвратат агресорот од исток

Од руската страна на границата помеѓу Русија и Естонија, кај преминот Ивангород-Нарва се појави провокативен билборд на кој пишува „Руските...

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Лубинец: Ако вратиме по едно дете на ден, ќе ни бидат потребни 55 години да ги вратиме сите деца што се киднапирани од окупираните делови на Украина

На Меѓународната Конференција за човекови права „Слобода или страв“, по повод 75 години од усвојувањето на Универзалната декларација за човековите...

Прочитај повеќе

Дерала и Андоновски од Кијив: Конференцијата за човекови права е гласен потсетник на руските воени злосторства во Украина

Во Кијив, Украина, денеска и утре се одржува Меѓународната Конференција за човекови права „Слобода или страв“, по повод 75 години...

Прочитај повеќе

Амбасадорката Дир се заблагодари на Дерала и Андоновски за учеството на Меѓународната конференција „Слобода или страв“ што се одржува во Кијив

Украинската амбасадорка Лариса Дир, во објава на социјалните мрежи им се заблагодарува на претседателот на ЦИВИЛ, Џабир Дерала и заменик...

Прочитај повеќе
Page 1 of 396 1 2 396