fbpx

Tag: армија

Средба на генералот Ѓурчиновски со адмирал Сер Антони Радакин во рамки на посетата на Вооружените сили на Обединетото Кралство

Началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, кој се наоѓа во официјална работна посета на Вооружените сили на Обединетото ...

Петровска на свеченоста за Денот на Командата за операции: оваа команда е столбот на македонската Армија, одбраната ќе продолжи да инвестира во нејзиниот развој

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во касарната „Боро Менков“ во Куманово се обрати на свеченоста по повод 17. Октомври, ...

Петровска: Неодамна протераните руски дипломати се обиделе да се вмешаат во стартешките национални интереси на државата

Министерката за одбрана Славјанка Петровска истакна дека тројцата руски дипломати кои неодамна беа протерани се лица кои работеле спротивно на ...

Петровска од Вермонт: Tридецениското партнерство со Националната гарда на Вермонт ја трансформираше нашата Армија и служеше како инспирација за силен развој

Во рамки на посетата на САД, министерката за одбрана Славјанка Петровска синоќа во Вермонт присуствуваше и се обрати на церемонијата ...

Одбележување на 30-годишниот јубилеј од партнерството меѓу Армијата и Националната гарда на Вермонт

Министерката за одбрана Славјанка Петровска и началникот на Генералштабот на Армијата на Република Северна Македонија, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски се во ...

Page 1 of 3 1 2 3