ХИБРИДНИ ЗАКАНИ

Кина е вклучена во отворена хибридна војна против Западот, хакирано британското Министерството за одбрана

Додека беснее конфликтот во Газа и Украина, а тензиите се зголемуваат околу Тајван, во Пекинг, американскиот државен секретар Антони Блинкен...

Прочитај повеќе

„Се започнува од детството“ – кумановска професорка шири руска пропаганда кај своите малолетни ученици

Колку и да се трудат некои релативизатори во тврдењето дека во Северна Македонија нема руско влијание и пропаганда, реалноста секојдневно...

Прочитај повеќе

Контрапротести во Грузија, претседателката Зурабичвили го нарече митингот на владејачката партија во Тбилиси „акција на Путин“

Владејачката грузиска партија „Грузиски сон“ вчера организираше „контрапротест“ за поддршка на таканаречениот „руски закон“ за странски агенти, кој доаѓа како...

Прочитај повеќе

Грузиската претседателка Зурабичвили: Русија ја започнува својата хибридна стратегија за да ја попречи Грузија на патот кон интеграција во ЕУ

Грузиската претседателка Саломе Зурабичвили по серија изјави во меѓународниот печат, вчера во интервју за Си-Ен-Ен изјави дека контроверзниот нацрт-закон за...

Прочитај повеќе

Петровска: Повеќе од потребно е политичките структури во земјите од регионот да носат тешки, но правилни одлуки за забрзување на интегративните процеси

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска учествуваше на дебата насловена „Иднината на НАТО и Балканот: Искуства од Естонија” на која...

Прочитај повеќе

ПРОПАГАНДНАТА ВОЈНА И ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Најскапата операција во историјата на руските специјални служби

Која е целта на најновата руска пропагандна операција? Како се спроведуваат руските пропагандни операции? 1,5 милијарди долари за специјалната операција...

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Крстиновска за Цивил Медиа: Нашата демократија не е совршена, но треба да ја унапредуваме, а не да размислуваме за алтернативен систем што ни го нудат Кина или Русија

Кина има долга традиција на пропаганда, пред се наменета за домашна употреба, во текот на последните 10 години гледаме екстензија...

Прочитај повеќе

Хакери избришале 2 петабајти податоци од рускиот истражувачки центар „Планета“

Главната управа за разузнавањето на Министерството за одбрана на Украина, тврди дека проукраинските хактивисти го пробиле рускиот центар за вселенска...

Прочитај повеќе
Page 1 of 4 1 2 4