fbpx

Tag: Унгарија

Унгарската екстремна десница се заканува на притворената италијанската антифашистка во Будимпешта со бесење

Таткото на италијанската антифашистка затворена Унгарија се плаши за нејзината безбедност, откако, додека во неделата низ Будимпешта маршираше екстремната десница ...

САД бара Унгарија веднаш да одобри влез на Шведска во НАТО: Будимпешта ризикува трајно да ги оштети односите со Вашингтон

Високи американски пратеници рекоа дека сакаат Унгарија веднаш да го одобри приемот на Шведска во НАТО, предупредувајќи во четвртокот, една ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Романската и унгарската крајна десница со територијални претензии кон Украина и Молдавија, спроведување на неоимперијалистичкиот план на Путин

Се чини дека Русија сé повеќе ги зголемува напорите  во поттикнување на неоимперијалистичките и националистичките чувства во Европа со цел ...

Орбан, по примерот на Путин, воведува контроверзен закон за „заштита на суверенитетот“ дизајниран да ги замолчи критиките и за слабеење на опозицијата

Предлог-законот за „заштита на националниот суверенитет“ кој синоќа го  поднесе унгарската Влада, според кој се планира криминилазација на странското финансирање ...

Page 1 of 4 1 2 4