fbpx
Friday, 3 December 2021

СОЦИЈАЛА

Шахпаска: Предлог-граѓанскиот буџет на МТСП за 2022 година изнесува 50,6 милијарди денари

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска го претстави Предлог-граѓанскиот буџет на ресорното министерство за 2022 година, кој изнесува...

Прочитај повеќе

Шахпаска – Менгини: Низ процес на широки консултации ќе дојдеме до најдобриот закон за родова еднаквост

​Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска одржа работна средба со Симона Граната Менгини, секретарката на Венецијанската комисија, на...

Прочитај повеќе

Дали Груевски со изборот на Дејановски сака да прикрие недоследности во работењето на УПОЗ?

Наместо да се борат за подобрување на работничките права, раководството на Синдикатот на УПОЗ распишува избори, а сегашниот генерален секретар...

Прочитај повеќе

МТСП: Обезбедени дополнителни 284,9 милиони денари за нови 1.216 вработувања преку Оперативниот план за вработување

Министерството за труд и социјална политика обезбеди дополнителни 284,9 милиони денари за нови 1.216 вработувања, кои ќе бидат реализирани преку...

Прочитај повеќе

Шахпаска за Утрински брифинг: Со Новиот Закон за работни односи, се скратува времетраењето на Договорите на определено време

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска во интервјуто на Утрински брифинг, посочи дека очекува од пратениците што побрзо...

Прочитај повеќе

Шахпаска: Згрижувачко, еднородителско семејство e исклучителен пример за хуманост

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, денеска во Општина Радовиш го посети згрижувачкото, еднородителско семејство на Наталија Гура....

Прочитај повеќе

Цветанов: Со ВМРО-ДПМНЕ ќе има повторно локални шерифи, пак ќе ви доаѓаат дома бандите, ќе си плаќате рекет

Дали сте размислиле дека ќе пропаднат милијарди евра пристапни ЕУ фондови ако Зоран Заев си поднесе оставка? ДПМНЕ се пречката...

Прочитај повеќе

Владата продолжува со процесите за спроведување проекти за обезбедување квалитетни социјални услуги и грижа за сите категории граѓани

По повод Светскиот ден на лицата со церебрална парализа денеска Националниот сојуз на лица со телесен инвалидитет „Мобилност-Македонија“ организираше работна...

Прочитај повеќе
Page 1 of 43 1 2 43